سیستم کنترل هوشمند گلخانه های صنعتی

سیستم کنترل هوشمند گلخانه های صنعتی

سیستم کنترل هوشمند اقلیم گلخانه

در زمینه ی تولید محصولات گلخانه ای همواره مشکلات متعددی در پیشروی تولید کنندگان وجود دارد بطوریکه هزینه ی تمام شده ی محصولات را می تواند بطور چشم گیری تحت تاثیر منفی قرار دهد. از آن جمله می توان به افزایش هزینه ی حامل های انرژی، کاهش دسترسی به آب، استهلاک بالای تجهیزات و هزینه های پرسنلی اشاره کرد.

از اینرو، شرکت ” صنعت پژوهان هیربد”  با تکا به کارشناسان متخصص و با تجربه ی خود، دامنه ای وسیع از محصولات مرتبط با سیستم های کنترل هوشمند گلخانه ها را جهت پاسخ به نیازهای واقعی کارفرمایان و همچنین غلبه بر مشکلات تولید محصولات گلخانه ای ارائه نموده است.

شرکت ” صنعت پژوهان هیربد”  با بهره گیری از سخت افزارهای صنعتی  مانند PLC ، مانیتورهای لمسی صنعتی(HMI) و سنسورهای پیشرفته با طول عمر بالا موفق به تولید سیستم های کنترل هوشمند اقلیم مورد استفاده در گلخانه ها شده است. محصولات کنترلی این شرکت با برند “اسمارت بپا” و محصولات سنسوری با برند ” بپا “ عرضه می شود.

ویژگی های متمایز کننده ی محصولات ما از سایر محصولات :

  • کنترل بهینه ی پارامترهای دما، رطوبت، CO2 و نور با استفاده از سخت افزار های صنعتی و میکروپروسسورها
  • نویز پذیری بسیار پایین سنسورها و سیستم کنترلی با بهره گیری از پیشرفته ترین تکنولوژی ها و پروتکل های ارتباطی
  • سهولت دسترسی به خدمات پشتیبانی از محصولات
  • کاربری بسیار ساده
  • محدوده ی وسیع از تولیدات در سیستم های کنترل هوشمند و سنسورها با هر توان مالی
  • استفاده بهینه از حامل های انرژی در پروسه ی تولید محصولات گلخانه ای
  • امکان سفارشی سازی کلیه ی سیستم های کنترل هوشمند و سنسورها با توجه به نیاز بهره برداران
  • استهلاک پایین و امنیت کاربری بسیار بالا
  • عیب یابی هوشمند کلیه ی اجزای گلخانه شامل سنسورها، دریچه ها، فن ها و پمپ ها

چرا سیستم گلخانه ی هوشمند ساخت شرکت ما :

باتوجه به اینکه با وجود گلخانه های صنعتی و نیمه صنعتی می توان خیلی از محصولات کشاورزی را تولید کرد، دیگر نیاز به وجود فصل خاص شرایط آب وهوایی خاص محصول نیست از اینرو احداث گلخانه های صنعتی و نیمه صنعتی در فضایی چند صد متری قابل احداث است که سقف و دیوار های آن با پلاستیک محفوظ شده .

در گلخانه با به وجود آوردن شرایط خاص(مانند : دمای هوا، میزان رطوبت خاک و هوای موجود، غلظت co2 موجود در فضا و….) مورد نیاز هر گیاه میتوانند به راحتی عمل پرورش آن گیاه را انجام دهند که به ما کمک می کند که ما برای پرورش هرنوع گیاه با هر نوع آب و هوایی آماده باشیم و بتوانیم در طول چهار فصل به پرورش و تولید خود ادامه دهیم با وجود گلخانه ها خیلی از محصولات که درگذشته فقط در یک فصل خاص موجود بودند الان در چهار فصل با بهترین کیفیت  موجود هستند، زیرا در گلخانه و در مراحل پرورش توجه بسیار ویژه و دقیق تری به گیاهان میشود.

همانگونه که با پیشرفت زمان گلخانه ها به وجود آمدند و خیلی از محصولات در چهار فصل با بهترین کیفیت تولید شدند گلخانه های معمولی نیز در حال پیشرفت و حرکت به سمت گلخانه های هوشمند هستند، گلخانه هایی که شرایط مورد نیاز را خیلی دقیق تر و بهتر و در زمان معین به صورت اتوماتیک فراهم میکنند و دارای سنسورهایی هستند که می توانند تمامی پارامترها را بسنجند و تصمیمات هوشمندانه ای را صادر نماید.

 

گلخانه هیدروپونیک چیست :

 

گلخانه هاي هيدروپونيك در واقع سيستم پيشرفته تر كشت محصولات مي باشد كه بستر كشت در آنها نقش نگه دارنده را بر عهده دارد. در اين روش تامين عناصر مورد نياز بطور مصنوعي و محلول در آب در اختيار گياهان قرار داده مي شود. اين سيستم مزيت هاي بسياري در مقابل سيستم هاي خاك كشت دارد كه در زير به برخي از آنها اشاره مي شود.

آفات و بيماري هاي موجود در خاك كشت را نمي توان به راحتي كنترل نمود. به عنوان مثال خاك گلخانه ها هر چند وقت يكبار به قدري آلوده مي شود كه ضدعفوني با مواد شيميايي ضروري مي شود تا جايي كه تعويض خاك گلخانه بعد از چند سال اجتناب ناپذير خواهد بود. در حاليكه در سيستم آب كشت، آب در تانكرهاي خاص جمع آوري شده و ضمن تصفيه شدن به كمك اشعه UV عوامل ميكروبي آن از بين مي روند.

جذب مواد غذايي لازم توسط گياهان در خاك مشكل است. در حاليكه مواد مغذي مورد نياز اغلب به صورت غير آلي بوده و بايد در آب حل شده تا قابل جذب باشند. كه اين حالت در سيستم آب كشت براحتي صورت مي گيرد.

تبخير حاصله از آبهاي موجود در كانالهاي آب ميتواند به خنك شدن محيط و تامين مقداري از رطوبت مورد نياز (بخصوص در مناطق گرم و خشك) كمك كند.

توليدات سيستم آب كشت را مي توان در گروه محصولات سالم و حتي ارگانيك طبقه بندي نمود.

اغلب كشت و برداشت محصولات در اين روش آسان تر از روش هاي ديگر مي باشد.

البته از معايب اين سيستم مي توان به هزينه زياد احداث اين نوع گلخانه ها و هزينه بر بودن ضدعفوني و گردش آب اشاره كرد. علاوه بر اين در صورت بروز آلودگي در سيستم گردش آب، احتمال گسترش سريع آلودگي نيز توليد محصولات را تهديد مي كند.